Як вирішити конфлікт або спір у медичному закладі?

Потрапивши до медичного закладу за направленням або по самозверненню, ви маєте право на отримання безкоштовних медичних послуг згідно з конкретним пакетом медичних гарантій (ПМГ). Контролюючим органом є Національна служба здоров'я України (НСЗУ), а керівник лікарні є розпорядником отриманих коштів. Але що робити, якщо виникає конфлікт або спір щодо надання цих послуг?

Кроки для вирішення конфлікту:

  1. Зверніться до керівника лікарні або головного лікаря. Якщо є така можливість, спочатку намагайтеся вирішити питання безпосередньо з керівництвом медичного закладу.

  2. Подайте скаргу до НСЗУ, якщо питання не вирішено. Якщо спілкування з керівником не дало результату, слід подати скаргу до НСЗУ. Усі скарги розглядає Відділ роботи зі скаргами пацієнтів НСЗУ. Строк розгляду скарги – 30 робочих днів згідно з Законом України «Про звернення громадян». Але у більшості випадків розгляд займає не більше ніж 10 робочих днів.

  3. Отримання роз'яснень та рішення. Отримавши скаргу, фахівці НСЗУ направляють запит до закладу охорони здоров’я для отримання роз'яснень і інформують скаржника про цю дію. Якщо заклад визнає свою неправоту, він поновлює права пацієнта (повертає гроші чи надає безоплатне лікування) та інформує про це НСЗУ. НСЗУ, у свою чергу, інформує пацієнта. Якщо порушення заперечуються, НСЗУ має право передати справу до правоохоронних органів.

Як правильно подати скаргу:

  • Викладайте всі факти детально і з подробицями.

  • Дуже важливо, щоб у зверненні була уся наявна у вас інформація про порушення ваших прав: назва медичного закладу, ім’я лікаря тощо. Інакше НСЗУ звертається до вас для уточнення інформації, і розгляд скарги займає набагато більше часу.

  • При поданні скарги важливо надати якомога більше фактів та доказів вимагання коштів (чеки, фото чи відео, імена медпрацівників).

Дані для подачі скарги до НСЗУ:

  1. Зазначте прізвище, ім’я та по батькові пацієнта, дату народження (у форматі день, місяць, рік). У випадку написання скарги від імені третьої особи необхідно надати документи, що підтверджують ваше право представляти інтереси іншої особи.

  2. Зазначте дату події, викладеної у скарзі.

  3. Правильно вкажіть назву лікарні. Якщо маєте змогу, додайте код ЄДРПОУ – його легко знайти в інтернеті.

  4. Напишіть посаду, прізвище, ім’я та по батькові особи, яка вимагала оплату за медичні послуги, ліки чи інші матеріали чи відмовлялася надати послугу.

  5. Детально опишіть ситуацію, яка з вами сталася.

  6. За можливості зазначте суму коштів, яку вам довелось витратити, або яку з вас вимагали. За наявності додайте копії чеків на ліки чи медичні послуги, які довелося придбати за власний кошт.

  7. Вкажіть свої контакти: номер мобільного чи стаціонарного телефону, електронну адресу, поштову адресу.

Випадки можливих порушень:

  • Вимагання коштів за надання послуг, які гарантовані програмою медичних гарантій.

  • Вимагання коштів за укладання декларацій.

  • Вимагання купівлі ліків, розхідних матеріалів тощо.

  • Відмова у наданні медичних послуг, передбачених ПМГ.

  • Відмова в укладанні декларацій.

  • Примус до сплати «благодійного» внеску або вимагання такого внеску готівкою.

  • Надання неякісних медичних послуг, передбачених ПМГ.

  • Неетична поведінка співробітників закладу охорони здоров’я.

  • Відмова аптечного закладу відпустити ліки, які підлягають повному відшкодуванню.

Контактна інформація для додаткових запитань:

Якщо залишилися питання щодо оформлення звернення зі скаргою, зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Детальну консультацію нададуть фахівці гарячої лінії.

Ваш малюк заслуговує на найкращий догляд. Знати свої права та вміти їх відстояти – це важливий крок до забезпечення належного медичного обслуговування.