Передчасні пологи

Передчасні пологи — це пологи, котрі починаються спонтанно та характеризуються прогресуванням пологової діяльності та народженням дитини масою тіла понад 500 грамів та з 22 до 37 тижня вагітності. Сучасний етап акушерської допомоги передбачає ведення передчасних пологів у спеціалізованих медичних закладах — перинатальних центрах та пологових будинках, де є умови для проведення інтенсивної терапії та реанімації новонароджених.

Пологи на ранніх термінах


Ранні пологи небезпечні ускладненнями та тим, що дитина ще не готова з'явитися на світ. Передбачено протокол, за яким ведуться передчасні пологи.

  1. Оцінка ступеня прогнозованого ризику розвитку материнської та перинатальної патології з метою визначення рівня надання стаціонарної допомоги.
  2. Визначення плану ведення пологів та поінформоване погодження його з жінкою.
  3. Контроль за станом матері та плода під час пологів.
  4. Профілактика респіраторного дистрес синдрому до 34 тижнів вагітності.
  5. Знеболювання пологів за показаннями.
  6. Оцінка стану дитини, підтримка теплового ланцюжка, проведення первинного туалету новонародженого, спільне перебування матері та дитини з перших годин після народження, більш широке використовування методу “Кенгуру” при виходжуванні дітей з малою масою.

Лікар-педіатр обов’язково присутній на пологах, а також підготовлене обладнання для надання медичної допомоги новонародженому. Оптимальною для матері та дитини вважається температура навколишнього середовища 28°С.



Тижні вагітності


1 триместр (0 — 15 тиждень) — вагітній жінці важливо стати на облік якомога раніше та пройти необхідні дослідження.

2 триместр (16 — 28 тиждень) — можуть проявитися такі ускладнення: невиношування вагітності, кровотечі (як правило, причина — передлежання плаценти), залізодефіцитна анемія, кисневе голодування плоду.

3 триместр (29 — 40 тижнів) — жінці потрібно слідкувати ретельно за своїм здоров'ям, харчуванням та багато рухатися, чергуючи активність з частим відпочинком.

Ранні пологи можуть статися на 22, 23, 24, 25, 26, 27 і аж до 37 тижні вагітності. Пологи можуть статися на будь-якому з цих термінів, чим більше жінка знає та підготовлена до будь-яких ситуацій — тим краще. Вчасно надана допомога та розпізнані перші прояви передчасних пологів можуть коштувати дитині та матері життя.



Загроза передчасних пологів


Передчасні пологи можуть спровокувати надмірні фізичні навантаження вагітної жінки та стресові фактори. Важливе значення мають повноцінне харчування, здорова фізична активність, здоровий спосіб життя.
Фактори, що підвищують ризик передчасних пологів включають:
  • попередні передчасні пологи
  • укорочена шийка матки
  • короткий інтервал між пологами
  • оперативні втручання на матці або на шийці матці
  • ускладнена вагітність, а саме: двійня, кровотеча
  • інші фактори: низька вага тіла вагітної, паління під час вагітності, значне збільшення маси тіла під час вагітності.



Ознаки та симптоми передчасних пологів


Ознаки та причини передчасних пологів можуть бути різними, точних передвісників передчасних пологів жінка може не відчути.
За даними ВООЗ більше ніж 50% передчасних пологів не мають попередніх маркерів і можуть статись при вагітності, що протікає без ускладнень і згідно із графіком.
Ознаки передчасних пологів на основі клінічних даних:
  • болючі, пальпаторно визначені скорочення матки, які тривають більше 30 секунд і виникають, як мінімум 4 рази протягом 20 хвилин
  • наявність доказів зміни позиції, консистенції, довжини і/або розкриття шийки матки.

Попередити передчасні пологи важко, але можливо. Будьте пильними до себе та свого здоров'я.