Що потрібно знати батькам передчасно народжених дітей про вакцинацію
Багато батьків турбується, чи варто робити щеплення своїй дитині, яка народилася передчасно, чи не призведе це до ускладнень та нашкодить крихітці? Сьогодні є переконливі докази, що організм “поспішайок” здатний виробляти надійний захист.
У більшості випадків недоношені діти, включаючи дітей з низькою масою тіла, щеплюються відповідно до звичайних схем календаря профілактичних щеплень в Україні, у звичних дозуваннях.
Недоношених дітей щеплюють після досягнення дитиною маси тіла ≥ 2500 г. Завжди враховується стан дитини.
Дитина повинна отримати захист від 10 інфекцій:
- гепатит В
- туберкульоз
- дифтерія
- кашлюк
- правець
- поліомієліт
- гемофільна інфекція
- кір
- краснуха
- паротит
Показники безпеки при проведенні щеплень не відрізняються від таких у доношених дітей. Імунітет у передчасно народжених дітей незрілий, малюки не отримують достатньо імунних клітин та антитіл від мами через плаценту. Якщо дитина заражається інфекцією, хвороба протікатиме важко, скоріше за все, з ускладненнями, тому важливо захистити малюка. Найефективніший спосіб захистити дитину від інфекційних захворювань — це щеплення.
Що таке вакцинація і вакцина?
Вакцинація (щеплення) — це ефективний і доказовий спосіб захисту та створення імунітету від інфекційних захворювань.
Вакцина — це лікарський засіб, препарат, виготовлений з бактерій, вірусів або продуктів їхньої життєдіяльності, її призначення — створення імунітету у людини. Вакцина вводиться ін’єкційно та орально, відповідно до інструкції.
Як розпочати вакцинацію недоношеній дитині?
Недоношені діти вакцинуються в пологовому будинку, коли їхня маса тіла становить понад ≥ 2500 г. Графік щеплень недоношеної дитини може відрізнятися від звичного. Також може використовуватися скоригований гестаційний вік і дитина може мати застереження до вакцинації (з пересторогою).
Щоб розпочати вакцинацію недоношеної дитини, якщо це не було зроблено в пологовому будинку, потрібно звернутися до педіатра. Лікар спланує графік для вашої дитини.
Поради перед вакцинацією
- Заздалегідь прочитати офіційну інструкцію препарату, підготувати питання.
- В день вакцинації спостерігати за станом здоров’я і поведінкою дитини.
- Повідомити лікаря про алергічні реакції, якщо є.
- Лікар зобов’язаний зібрати анамнез та оглянути дитину, в той самий день, коли проводитиметься щеплення, виміряти температуру тіла, оглянути слизові оболонки та шкіру, за необхідності провести додатковий огляд.
- Після огляду ви маєте заповнити згоду на вакцинацію та отримати від лікаря інформацію щодо побічних реакцій.
- Вакцинація має проводитися спеціально навченим медичним працівником в спеціально відведеному та обладнаному приміщенні.
- Медичний працівник, який проводить щеплення, зобов’язаний повідомити назву та можливі побічні реакції повторно, на вимогу показати індикатор збереження температурного режиму.
- Медичний працівник, що проводить вакцинацію, має дотримуватись всіх санітарних норм згідно протоколом введення щеплень (дезінфікувати руки, обробити місце введення вакцини тощо)
- Після введення вакцини вам рекомендують залишитися близько 30 хвилин, для надання невідкладної допомоги в разі настання серйозної алергічної реакції, а саме анафілактичного шоку.
Календар вакцинації є у вільному доступі на сайті МОЗ і оновлюється по необхідності.
Вакцинація від гепатиту В проходить в етапі трьома дозами за схемою 0–1–6 місяців. Є моновакцини та комбінованого типу вакцини, які обрати та де провести вакцинацію: в приватній чи державній клініці — обираєте лише ви.
Якщо після нашої статті у вас все ж залишилися питання, як проводиться вакцинація недоношених дітей в Україні, радимо звернутися на інформаційну гарячу лінію підтримки батьків передчасно народжених дітей «Ранні пташки», яка працює цілодобово за номером: 0-800-507-029.
Цей проект став можливим завдяки підтримці Міжнародного фонду “Відродження“, у партнерстві з Асоціацією неонатологів України та Biocodex.